بازدید از غارهای فرهادتاش (بی بی کند)

روزجمعه ۲۲ مرداد ماه توفیقی دست داد تا بتوانم با جمعی ازهمنوردان از غارهای دست کند فرهادتاش روستای بی بی کند از توابع شهرستان شاهیندژ در استان آذربایجان غربی دیدن کنم.

این غارها در دل صخره ها واقع شده و بنام صخره های فرهاد تاش معروف هستند.

این اثر متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است و در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۲۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و  در۱۷کیلومتری این شهرستان بر سر راه شاهین دژ به بوکان می باشد.

گزارش تصویری در ادامه مطلب…

همراه همنوردان خوبم: محمد ظاهری، طاهر رحیمی و همسرشان

روزجمعه همراه همنوردان خوبم محمد ظاهری از قروه  و مازیار قادری، طاهر رحیمی و همسرشان از بوکان راهی شاهیندژ شدیم.

قبل از رسیدن به شاهین دژ بسمت چپ پیچیده وارد جاده حاکی شدیم.

وقتی به روستای سر سبز بی بی کند رسیدیم، سمت راست روستای غارهای در دل صخره ها نمودار شد.

دورنمای غارها در دل صخره ها

ورودی دهانه غار که بصورت ایوان است

کلیه مسیر تا دهانه غار پله گذاری شده است.

در کنار پله ها درخت انجیری در دل صخره ها جلوه نمایی می کرد.

درخت انجیر با میوه ها ریز

این دخمه تاریخی که قدمت چندین هزار ساله دارد، در بالای کوهی قرار گرفته‌است دارای سه طبقه از کف زمین و ۵ اتاق تو در تو است که توسط تونلی به هم وصل هستند همچنین پنجره ها و طاقچه هایی در این اتاق ها حجاری شده است .ستونهای کنده شده از سنگ در قسمت جلوی دخمه وجود دارد که با ظرافت خاصی کنده‌کاری شده و به آن شکل داده شده‌است.

۳  راه ورودی برای رفتن به اتاق های تعبیه کرده بودند.

ورودی یکی از طبقات

ورودی یکی از اتاق های دست کند

پله های ورود به اتاق های غار که بصورت تونل هست

پنجره  مشرف به بیرون غار

نمای روستا از داخل یکی از اتاق ها

یکی دیگر از راههای درون اتاق های غار

ورودی دیگر غار

پله های ورود به اتاق های دیگر غار همراه همنوردان خوبم مازیار قادری، طاهر رحیمی و همسر گرامیشان

دالان های تو در تو

همراه همنورد خوبم محمد

درختی هایی که در دل صخره ها روییده بودند

دورنمای روستا از درون غار

یکی دیگر از تونل ها

پنجره یکی از اتاق ها

عکس پایانی

با شروع تاریکی هوا از غار خارج شدیم.

ممنون ازجناب رحیمی همنورد خوب بوکانی که ما را با این مجموعه دیدنی آشنا نمود.

معرفی صخره های بی بی کند

یکی از آثار تاریخی جذاب استان آذربایجان غربی مجموعه صخره ای بی بی کند است که در نزدیکی شهر شاهین دژ قرار گرفته است. این اثر تاریخی متعلق به هزاره پنجم قبل از میلاد است و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. مجموعه صخره ای بی بی کند که غاری دست کند و باستانی است در نزدیکی روستای بی بی کند و در دل کوهی که بی بی کند نام دارد ایجاد شده است که در ۱۶ کیلومتری شهر شاهین دژ قرار گرفته است. حفر چنین مکان هایی در دل کوه ها آن هم در دوران باستان بسیار رایج بوده است که گاهی کاربرد مذهبی داشته و گاهی نیز مکانی برای سکونت و یا پناه گرفتن بوده است. از قدمت دقیق این غار دست کند که در بین مردمان بومی به غار فرهاد شهره است اطلاعی در دست نیست اما برخی قدمت آن را بیش از سه هزار و پانصد سال تخمین می زنند.

مجموعه صخره ای بی بی کند به صورت چندین اتاق تو در تو حفاری شده است که توسط دالان هایی پیچ در پیچ و باریک به یکدیگر متصل شده اند. ورودی مجموعه به صورت یک ایوان است که در گذشته آب حاصل از چشمه جوشیده از دل کوه بی بی کند توسط یک مسیر باریک به این ایوان هدایت می شده است. سکوهایی سنگی نیز در ورودی به چشم می خورد که به شکل زیبایی با ظرافت تمام تراشیده شده اند. در داخل اتاق ها حفره هایی حفر شده است که نقش طاقچه و یا سکو را ایفا می کرده است. در برخی اتاق ها نیز نورگیرهایی نیز به چشم می خورد. در برخی قسمت ها نیز علاوه بر دالان ها از پله ها برای ایجاد ارتباط بین بخش های مختلف استفاده شده است.

علاوه بر اتاق های مرتبط به هم در این مجموعه یک اتاق ساده چهارگوش نیز حفاری شده است که هیچ ارتباطی با سایر اتاق های مجموعه ندارد و به زیبای تراشیده شده داست. گمانه زنی های زیادی در رابطه با کاربری این غار دستکند وجود دارد. برخی آن را مسکونی و برخی دیگر نوعی گوردخمه می دانند. برخی دیگر هم آن را ترکیب از هر دو دانسته و بخشی از آن را نیز به عنوان یک نیایشگاه در نظر می گیرند. راه دسترسی به این اثر تاریخی ارزشمند کمی سخت بوده و سبب شده تا آنچنان که باید و شاید این مجموعه به علاقمندان آثار باستانی معرفی نشود. اطراف این غار دستکند نیز دارای طبیعتی چشم نواز و فرحبخش است.

منبع: سیری در ایران