خاطره اولین صعود به دماوند

این پست مربوط به شهریورماه ۱۳۹۱ از آرشیو وبلاگ کومالیا می باشد

این پست به مناسبت اولین صعودم به دماوند که در تاریخ ۸ شهریور ۱۳۸۶ بود، می باشد.

از زمانی که با کوه و کوهنوردی آشنا شدم، در رویاهایم دلم می خواست به بلندترین قله ایران (دماوند) بروم.

 با توجه به اینکه هر چهار برادرم کوهنورد بودند، آنها از کودکی مرا با خود فقط به ارتفاعات شهر خودمان (قروه) می بردند.
وقتی ۱۲ ساله شدم برای اولین بار از قروه، برادرم (طیب) سال ۱۳۵۶ با دو همنوردش به دماوند صعود نمودند. وقتی آنها می رفتند از برادرم خواستم که مرا هم ببرد اما او گفت: هر وقت ۱۵ ساله شدی می برمت الان زوده چون از نظر پزشکی اشکال داره که به ارتفاعات بالا بری. من هم دلیلش را پذیرفتم. 
تا اینکه ۱۵ ساله شدم دوباره آن سال برادرم دماوند رفت اما این بار برادر دیگرم (بیژن) را که از من بزرگتر بود، با خود برد.
دوباره گفتم چرا مرا نمی بری؟ حالا که ۱۵ ساله شدم اما او گفت: الان اجازه نمی دهند زنها و مردها با هم بروند(اوایل انقلاب بود) هر وقت اجازه دادند، حتما خواهم برد……….

قله دماوند شهریور  1386

خیلی غمگین شدم. تا وقتی که آنها برگشتند من ناراحت بودم.

 یادمه برادرم(بیژن) وقتی دید هنوز بهانه می گیرم و ناراحتم، یک عکس رنگی که از دماوند گرفته بود، به من داد و گفت: خواهرم چرا ناراحتی؟ این عکس دماوند را جلوی پاهایت بگذار و روزی چندین بار از آن بالا برو و تصور کن از دماوند بالا می روی چرا دیگه اینقدر قصه می خوردی.

این همان عکسی است که قرار بود هر روز از آن بالا روم و مربوط به سال ۱۳۵۷ می باشد

خلاصه این کار او باعث خنده ام شد و سعی کردم مسئله را فراموش کنم.

بعد از آن باز بارها و بارها همه برادرانم به ترتیب دماوند رفتند اما باز قسمت نشد که بروم. چندین سال هم به خاطر خواندن درس و فرزندانم از محیط کوه دور بودم البته بصورت محدود و تفننی می رفتم.

تا اینکه شهریور ماه سال ۱۳۸۶گروه کوهنوردی قاجر به همراه گروه مخابرات قروه برنامه دماوند داشتند و برادرم سرپرست این برنامه بود و برای اولین بار ۵ نفر از بانوان قروه نیز حضور داشتند. (۲۶ نفر در این برنامه شرکت نمودند)

قله دماوند گروه قاجر و گروه مخابرات قروه شهریور  1386

بالاخره آرزوی دیدارقله دماوند در سن ۴۴ سالگی برایم میسر شد اگرچه خیلی دیر شده بود اما برادرم به قولش وفا کرد و مرا همراه خود برد و آن صعود برایم خاطره انگیزترین صعود شد. 

بعد از آن هرسال همراه برادرم  به دماوند رفتم اما اولین صعود برایم جلوه خاصی داشت. 

 مائده دختر عمویم -خودم- صدیقه همسر برادرم- طیب برادرم- پویا برادر زاده ام شهریور  1386

اولین گروه ۵ نفره بانوان: خودم- صدیقه- مائده- یاسمن- طاهره شهریور  1386

مسیر بارگاه سوم: همراه یاسمن و صدیقه شهریور  1386

مسیر جبهه غربی دماوند همراه گروه قاجر تیرماه  1387


          جبهه غربی کنار پناهگاه سیمرغ تیرماه  1387

بارگاه سوم همراه گروه قاجر تیرماه ۱۳۸۹

مسیر قله تیر ماه ۱۳۸۹

مسیر بارگاه سوم تیرماه ۱۳۸۹

بارگاه سوم همراه گروه قاجر خرداد ماه  1390

مسیر قله همراه برادرم طیب و شیلا برادر زاده ام خرداد ماه ۱۳۹۰

پی نوشت:نکته های  مهم در این صعودها به ترتیب:

شهریور سال ۱۳۸۶: ۲۶ نفر بودیم که ۲۱ نفر از آنها برای اولین بار صعود می کردند و یاسمن  با ۱۴ سال سن جوانترین فرد گروه بود.

مهمترین مسئله در این صعود برایم شناخت بیشتر پیشکسوتان و معنی پیشکسوت بود. در این برنامه برادرم (طیب) سرقدم بود و با صبوری هرچه تمام تر ۲۶ نفر را همراهی می کرد اما مهمتر از آن وجود آقای شهرام نعمتی بود که وقتی به قله می رفتیم در سرتاسر طول برنامه بارها و بارها از ابتدا و انتهای صف می رفتند و به چهره تک تک اعضا نگاه می کردند و زمانی که مطمئن می شدند، مشکلی نیست دوباره به جای خود بر می گشتند.

این برایم بسیار ارزشمند بود مخصوصا بعد از آبشار یخی قدم هایمان بسیار سنگین برداشته می شد و با کندی و سختی حرکت می کردیم اما ایشان با انرژی غیرقابل توصیفی تیم را حمایت می کردند. آنجا معنی پیشکسوت و صفات فرد کوهنورد بیشتر برایم ملموس شد.

تیر ماه سال ۱۳۸۷: ۱۹ نفر بودیم که ۱۰ نفر از آنها برای اولین بار صعود می کردند و بانوان شرکت کننده ۴ نفر بودند و این روز ۲۷ تیر ماه بود که دقیقا مصادف با روزی بود که سامان نعمتی عضو گروه قاجر در نانگاپاربات ناپدید شد.

تیرماه سال ۱۳۸۹: ۱۶ نفر بویم که ۱۱ نفر برای اولین بار صعود می کردند ۵ نفر از بانوان در این برنامه شرکت داشتند و در این صعود همنورد خوبم ژیلا عزیزی و برادرش (اهل صحنه کرمانشاه) همراه ما برای اولین بار دماوند را صعود نمودند.

خرداد ماه سال ۱۳۹۰: ۱۶ نفر بودیم که ۱۲ نفر برای اولین بار صعود می نمودند بانوان در این برنامه ۶ نفر بودند

برادرم طیب از سال ۱۳۵۶ تا ۱۳۹۰  برای ۳۹ مرتبه دماوند را در فصول مختلف صعود می کرد (البته دوبار هم از آن تاریخ به بعد دماوند را صعود تمودند که تا کنون ۴۱ مرتبه می باشد)