صعود به قله کهار در البرز مرکزی

با توجه به اینکه بنده از قلل البرز مرکزی فقط آزاد کوه را صعود کرده بودم (۲ بار) بسیار مشتاق صعود سایر قلل ان بودم تا اینکه چند وقت پیش فدراسیون کوهنوردی فراخوانی را تحت عنوان صعود سراسری بانوان به قلل کهار و ناز  به میزبانی هیئت استان البرز، اعلام نمود. بنده هم با تلاش فراوان نام نویسی کردم.

قله کهار

گزارش برنامه…

شب چهارشنبه ۲۷ مرداد از قروه با اتوبوس حرکت کرده و صبح روز پنج شنبه به تهران رسیدم. انجا با همنورد خوبم خانم نریمانی تماس گرفته و با هم راهی ورزشگاه انقلاب باغستان کرج شده و ساعت ۱۴:۳۰ آنجا رسیدیم.

در ورزشگاه همراه همنوردان سقز و سنندج (خانم کرمی)تیم کردستان را تشکیل دادیم. همنوردان سقزی را برای اولین بار دیدم و از دیدارشان بسیار مسرور شدم.

پس از نام نویسی و پذیرش، ساعت ۱۵ همایش افتتاحیه با حضور ۱۲۴ کوهنوردان  از ۱۷ استان کشور شروع شد.

جناب زارعی رییس فدراسیون کوهنوردی و خانم گرجی نایب رییس فدراسیون و جمعی از مسئولین استان البرز در این همایش شرکت نمودند.

پس از پابان همایش با آمدن اتوبوس ها ساعت ۱۶:۴۵ راهی روستای کلوان شدیم.

برای رسیدن به این روستای زیبا در منطقه آسارا از جاده کرج – چالوس حرکت کرده و پس از ۲۵ کیلومتر از کرج پس از عبور از روستای پل خواب، وارد یک جاده فرعی اسفالته در سمت چپ از جاده اصلی چالوس شدیم.
در مسیر رسیدن به کلوان چند روستای دیگر به نامهای سیرا، کلها و آیگان قرار دارد. روستای کلوان با مناظری زیبا و دلنشین در میان دره ای واقع شده است که دو طرف آن یال بلند کهار در راست و یال طناز ناز در چپ آن قرار گرفته است.

ساعت حدود ۱۸:۳۰ به روستا رسیده و شب را در مسجد روستا ماندیم.

مسجد روستا

مسئولین محترم زحمت شام و صبحانه فردا را برای همه شرکت کننده ها کشیده بودند . پس از صرف شام، سرپرست برنامه فردا را اعلام نمود و قرار شد تیمی به سمت قله ناز و تیم دیگر که شامل اکثریت بود، به طرف قله کهار حرکت کنند.

۲۹ مرداد
صبح ساعت ۳ بیدار شدیم ابتدا تیم قله ناز با تعداد ۱۶ نفر راهی شده سپس تیم اکثریت ساعت ۴:۴۵ بسمت پناهگاه حرکت کردیم.

حرکت از روستا

ساعت ۸ به پناهگاه که در ارتفاع ۳۲۰۰متری قرار داشت،رسیده و پس از صزف صبحانه و برداشتن آب از چشمه ای که نزدیک پناهگاه بود، راهی قله شدیم.

پناهگاه

تیم در نهایت نظم و ترتیب حرکت می کرد.

بالای پناهگاه وقتی به یال رسیدیم دماوند همیشه سرفراز و قله زیبای آزاد کوه کاملا مشخص بود البته قلل دیگری هم بودند که بنده اسمشان را نمی دانستم.

در نزدیکی قله اعلام نمودند که پیشکسوتان در ابتدای صف قرار بگیرند به این ترتیب اولین گروه ساعت ۱۲:۳۹ پای بر قله ۴۰۵۰ متری زیبای کهار نهاد.همنوردان مشغول نصب بنر برنامه بودند تعدادی از مسئولین از شب قبل آنجا رفته و منتظر بودند.

همراه خانم ساجدی از همنوردان خوب سقز در قله

شور و هبجان خاصی در بین همه شرکت کننده ها بود. دیدن قله های اطراف بخصوص علم کوه که زیر ابر چهراش را پنهان کرده بود واقعا دیدنی بود .

همراه همنورد خوبم خانم نریمانی با دورنمای قله علم کوه

پس از دقایقی چند تن از همنوردانی تیم قله ناز با صعودی سرعتی به قله کهار آمده و بقیه از مسیر پناهگاه ناز به روستا برگشته بودند.

تیم قله ناز

همنوردانی که از قله ناز به کهار آمدند

پس از گرفتن عکس یادگاری ساعت ۱۳:۱۰ بسمت پناهگاه حرکت کردیم.

همراه همنوردان تیم کردستان و بوکان

همراه همنوردان خوبم

در مسیر برگشت یاد بودی از کوهنوردی که در این نقطه دارفانی را وداع کرده، نصب شده بود.

ساعت ۱۵:۱۵ به پناهگاه رسیده و پس از استراحت کوتاهی راهی روستا شدیم.

همراه همنورد خوبم فرشته مهربون و خانم افشاری از بم

ساعت حدود ۱۸ به مسجد رسیده و کوله ها را برداشتیم به سمت روستایی که  اتوبوس ها بودند، آمدیم (موقع آمدن اتوبوس ها تا روستای کلوان آمدند اما موقع برگشت در روستای پایینی منتظر بودند)

با توجه به اینکه همنوردان تیم کردستان قرار شد شب را در کرج بمانند،بنده با آنها،خانم نریمانی و سایر همنوردان خداحافظی کردم تا به ترمینال کرج برسم چون یک سرویس برای قروه و سنندج دارد.

آقای خلیلی یکی از مسئولین هیئت البرز زحمت کشید و تلفنی برای ساعت ۲۱:۳۰ برایم جا رزو کرد.

با یکی از همنوردان راهی روستایی که اتوبوس ها منتظر بودند، شدیم که در بین راه آقای غلامی یکی دیگر از همنوردان استان البرز زحمت کشیده ما را تا کرج

آورد (تا ابتدای اتوبان) از آنجا با تاکسی به ترمینال کرج آمدم پس از تهیه بلیط ساعت ۲۲ شب اتوبوس حرکت کرده و ساعت ۳:۴۵ به قروه رسیدیم.

این صعود نکات بسیار خوب و مثبتی از جمله:

هماهنگی در اجرای برنامه

برخورد بسیار دوستانه و محبت آمیر مسئولین هیئت اجرایی البرز

سرقدم توانمند که با آرامش و نهایت رعایت حال همه که سبب شد اکثریت به قله صعود کنند

نظم و انظباط در ابتدا و انتهای برنامه

از همه مسئولین اجرایی هیئت البرز نهایت تشکر را دارم که صعودی خاطره انگیز برایم به یادگار گذاشتند.

معرفی مختصر قله ناز وکهار:
قله ناز

البرز – طالقان‎
این قله به ارتفاع ۴۱۰۸ متر بعد از شاه البرز از مهمترین قلل منطقه طالقان به شمار می آید که در شرق البرز غربی قرار دارد و از جنوب به دره چالوس و از شمال به طالقان منتهی می شود . همچنین این کوه دارای جاده ای جیپ رو تا پناهگاه است . خط الراس شرقی این قله به قله های میشینه نو،‌ کهار ،‌ هفت خوان،‌ کلاش ویا و کرچان، متصل است. درشمال این خط الراس ، دره زیبای طالقان و روستاهایی مانند گته ده و آزاد وجو دارد. درجبهه جنوبی کوههای ناز و کهار روستاهای کلوان و کلها قراردارند. برروی یال جنوبی این کوه در ارتفاع ۳۲۵۰ متر جانپناه سیادر واقع است.
مبدأ صعود این قلل روستای کلوان است. روستای کلوان در جاده چالوسقرار دارد که بعد از پل‌خواب در خروجی روستای سیرا تغییر مسیر داده و بعد از گذشتن از این روستا و روستاهای اویزر و آیگان به روستای کلوان میرسد. قله ناز جزء قللی است که در زمستان به خاطر مسافت طولانی و حجم برف زیاد و بادهای سردش از قلل دشوار محسوب میشود

قله های ناز و کهار از بلندترین قله های البرز غربی هستند و بعد از ارتفاعات منطقه علم کوه و کوه های منطقه طالقان مثل سیالان و شاه البرز ۴۰۸۹ متر ، قله ناز با ارتفاع ۴۱۰۸ متر ، میشه نو ۴۰۶۰ متر و قله کهار با ۴۰۵۰ متر بلندترین کوه های این رشته کوه هستند.
این دو قله به دلیل نزدیکی به کرج همواره مورد توجه کوهنوردان واقع شده است.
موقعیت جغرافیایی
قلل کهار و ناز در حاشیه شرقی البرز غربی قرار گرفته است.

ناز۲

راه های دسترسی به منطقه
۱- کهار:
۱-۱- جاده کرج- چالوس (بعد از پل خواب) روستای کلوان ؛ نوع مسیر تا روستا: جاده آسفالت ؛ فاصله تا کرج: ۴۵کیلومتر
۱-۲- طالقان ، شهرک ، جوستان ، روستای گَته ده (Gate Deh) ؛ نوع مسیر تا روستا: از کرج تا جوستان آسفالت ، از جوستان تا گته ده ۱۵ کیلومتر جاده خاکی ؛ فاصله تا کرج: ۱۲۵ کیلومتر
۲- ناز:
جاده کرج- چالوس (بعد از پل خواب) روستای کلوان ؛ نوع مسیر تا روستا: جاده آسفالت ؛ فاصله تا کرج: ۴۵کیلومتر

بررسی توپوگرافی قلل:
قله کهار از سمت شمال شرق توسط گردنه مرتفع سیرابشم به قلل هفت خوانی و کرچان و از سمت غرب به قلل میشه نو و ناز و در ادامه به سمت جنوب غرب به قله وارکش متصل می گردد از آبادیهای قابل دسترس در منطقه می توان در شمال به آبادی گرآب و گته ده منطقه طالقان از سمت جنوب به آبادیهای کلوان، کلها و آیگان اشاره نمود.
دو جانپناه در منطقه وجود دارد که می توان برای شب مانی از آنها استفاده کرد:
۱- جانپناه کاهار به ارتفاع ۳۲۰۰ متر بر روی یال اصلی قله کهار و جانپناه سیادر ۳۱۵۰ متر بر روی یال ناز قرار گرفته است.
شرایط قلل منطقه:
هوای سرد و طوفانی از ویژگی های مهم این قلل برای صعود های زمستانی در منطقه است که می توان برف کوبی سنگین برای دستیابی به قله های منطقه را نیز به آن اضافه نمود، بر روی گردنه بین کهار و میشه نو به دلیل واقع شدن بین دره طالقان و دره چالوس تبادل باد بسیار زیاد است و هرچند که صعود قلل منطقه نیازمند درگیری با صخره و سنگنوردی نمی باشد اما تجربه بالایی در ارتباط با صعود های جدی زمستان را می طلبد.