معرفی غارحسن خان قروه (پیریوسف)

نام غار:حسن خان (HASN KHAN)
جنس دهانه غار:آهک (ترورتن)
مختصات جغرافیایی:
N 35.453773
E47.674441
ارتفاع دهانه غار:۱۸۵۶ متر
غار حسن خان ( پیریوسف) در ۳۰ کیلومتری قروه  و در روستاهای حسن خان واقع شده است. این روستا از توابع بخش سریش‌آباد شهرستان قروه در استان کردستان ایران است
این غار برای اولین بار سال ۱۳۶۲ توسط دو نفر از اعضای باشگاه قاجر به نامهای طیب صالحی و داریوش الهیاری شناسایی می شود. …..

طیب صالحی و داریوش الهیاری اولین پیمایش کنندگان غار حسن خان در دالان دوم

طیب صالحی در دالان سوم غار حسن خان سال ۱۳۶۲

طیب و داریوش وجود دالانها و دهلیزهای بیشماری را شناسایی می کنند اما هر بار قسمتی از آن را پیمایش می کنند

دالانهای غار

آنها طی سالهای ۱۳۶۲ الی ۱۳۶۹ چندین مرتبه متوالی با سایر اعضا از جمله محمود مرادی، همایون نعمتی، شهریارمحمدی، امیر مرادی، کامران اقدامیان فردین صالحی،زنده یاد فردین طاهری …که همگی از اعضای باشگاه کوهنوردی قاجر بودند، به این غار رفته اند.

غارنوردان باشگاه قاجر (فردین صالحی-محمود مرادی- کامران اقدامیان- فردین طاهری)۱۳۶۸

گزارش تصویری غار حسن خان از سال ۱۳۶۲ الی ۱۳۹۰….

طیب صالحی در دهانه غار ۱۳۶۲

طیب صالحی در دهانه غار دی ماه ۱۳۹۰

طیب صالحی و داریوش الهیاری در دهلیز سوم دالان دوم (۱۳۶۲)

غارنوردان باشگاه قاجر ۱۳۶۸ طیب صالحی، داریوش الهیاری، محمود مرادی، کامران اقدامیان، هومن صالحی، زنده یاد فردین طاهری

کامران اقدامیان و زنده یاد فردین طاهری غار نوردان باشگاه قاجر ۱۳۶۸

هومن صالحی جوانترین عضو غار حسن خان

در سال ۱۳۶۹ این غار از طرف غارشناسان گروه آرش سنندج مورد توجه قرار می گیرد که با هماهنگی غارنوردان باشگاه قاجر پیمایش کامل می شود که گزارش آن موجود است.

 

بنده هم برای اولین بار دی ماه سال ۱۳۹۰ افتخار داشتم همراه برادرم( طیب صالحی) و تعدادی از غارنوردان گروه آرش سنندج قسمتی از این غار بسیار زیبا را پیمایش کنم .

دهانه غار همراه غارنوردان گروه آرش سنندج

همراه برادرم طیب و اعضای غارنوردان گروه آرش سنندج دی ماه ۱۳۹۰

همراه برادرم طیب و فریدون میرانی از غارنوردن سنندج در غار حسن خان دی ماه ۱۳۹۰

طیب صالحی- پیام رضابخش و خبات زمانی از غارنوردان آرش سنندج ( ۱۳۹۰)

شهریور سال ۱۳۹۲ دوباره موفق شدم با خانواده غارنورد آقای مفاخری این غار را پیمایش نماییم.

همراه خانواده آقای مفاخری در دهانه غار حسن خان ۱۳۹۲

یکی از دالانهای غار ۱۳۹۲

رونوشت متن گزارش پیمایش غار حسن خان

تاریخ ۱۳۶۹/۳/۱۹

ریاست محترم هیئت کوهنوردی شهرستان قروه

احتراما به استحضار می رساند طبق برنامه تنظیمی ساعت ۵ صبح روز جمعه ۱۳۶۹/۳/۱۸ تعداد ۱۷ نفر از گروه کوهنوردان آرش سنندج به همراهی و راهنمایی گروه غارشناسان هیئت کوهنوردی شهرستان قروه متشکل از آقایان طیب صالحی- حمدالله حسن پور- جلال حنیفی و شهریار محمدی غار حسن خان را بطور کامل در مدت ۳:۳۰ ساعت شناسایی کردند.

نکته بسیار قابل توجه و حائز اهمیت این بود که اغلب دیواره هو چشم اندازهای طبیعی و زیبای غار را عده ای سودجو تخریب و ضایعات جبران ناپذیری به مناظر دیدنی غار وارد کرده بودند. حتی در چندین نقطه غار خاکبرداریهای پراکنده نیز انجام داده بودند بر روی یکی از تخته سنگهای آن نشانه ای عمیق از آثار مته های کمپرسور بوضوح مشاهده می شد با توجه به اینکه ماموریت شناسایی بخوبی و با موفقیت ساعت۱۱:۴۵ روز جمعه ۱۸/۳/۱۳۶۹ به پایان رسید اما تخریب ناجوانمردانه غار کوهی از اندوه و تاسف برای بازدید کنندگان به یادگار گذاشت ضمنا قرائن این امر نشانگر آن است که تعداد مخربین بیش از ۳ نفر بوده است.( شناسایی غار را طیب صالحی به عهده داشت)

با تقدیم احترام طیب صالحی

متن اصلی گزارش

نم.نه هایی از سنگ های این غار زیبا

گزارش مختصر زمین شناسی غار

در داخل غار معابر های تنگ زیادی زیبایهای کلسیتی وجود داشت دیواره های غار از تراورتن و بلورهای متعدد تشکیل شده است. نسل اول نهشته ها که قسمت اعظم ساختار غار را تشکیل می دهد، همان تراورتن تیره رنگ تست که با لایه بندی موازی افق مشخص است. به دنبال فروکش کردن نهشته های تراورتنی چشمه نسل دیگری از نهشته های خود را بصورت بلورهای با بافت اسفرولیتی در لابلای درز و شکافهای تراورتن گذاشته است به طوریکه این رگه‌های بلوری سفید رنگ کلسیت، تراورتن را قطع کرده‌اند. آخرین تپش های عمر چشمه تراورتنی در کف این غار هنوز جریان دارد و اندک گرمایی که دارد فضای درون غار را گرم کرده است. این اندک گرما باعث انحلال اندکی از سنگ‌های آهک شده و بصورت فاز گازی محلول دیوارهای غار را بلور فرش کرده است.
بلورهای تشکیل شده و در حال تشکیل روی یواره های غار، کلسیت هستند. بلوری تری گونال کلسیت بصورت اشکال دندان سگی، گل رزی و ساده دیده می شوند. در مواردی آهن شسته شده از سنگهای آتشفشانی در لابلای تراوتن، توسط آبهای گرم نهشته شده اند. آهن موجود بیشتر بصورت کتنی هماتیت و گاها بصورت دندریتی هستند که احتمالا آهن نیتیو باشند

منبع: گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج