نحوه ایجاد دیواره یخی مصنوعی در آبشار سنگین آباد قروه(قسمت اول)

این پست مربوط به بهمن ماه ۱۳۹۱ از آرشیو وبلاگ کومالیا می باشد

آبشار سنگین آباد در نزدیکی روستای سنگین آباد و در ۸ کیلومتری جنوب قروه واقع شده است. جهت دستیابی به این آبشار  ابتدا از قروه به سمت شهرک قلعه و از آنجا به طرف روستای سنگین آباد می توان رفت. این مسیر تا ابتدای روستای سنگین آباد آسفالت بوده و از قروه تا آنجا حدود ۱۰ دقیقه زمان خواهد برد. جاده مابین آبشار و روستا سنگلاخی می باشد.اگر مسیر خشک و بدون برف باشد، می توان با ماشین تا نزدیکی آبشار رفت. فاصله بین آبشار و روستا، با ماشین حدود ۱۰ دقیقه و پیاده حدود ۴۰ دقیقه است.

مسیر آبشار سنگین آباد

 

 

اقدام اولیه جهت ایجاد آبشار یخی

سال ۱۳۸۶ اولین جشنواره یخنوردی در منطقه میگون برگزار گردید. در این برنامه دو نفر (زنده یاد سامان نعمتی و رحمان مرادیانی)از اعضای هیئت و گروه قاجر قروه شرکت کردند. 

یکی از این افراد پس از مراجعت به قروه به فکر یخنوردی و ایجاد دیواره یخی در منطقه قروه افتاد. آبشار سنگین آباد را برای این کار انتخاب کرد. زیرا شرایط لازمه جهت ایجاد دیواره و شیب یخی و تمرین برای درای تولینگ وجود داشت.

مراحل کار همراه با گزارش تصویری …….

 

مراحل کار 

سال ۸۷ 

رحمان مرادیانی به همراه علی فعله گری تصمیم گرفتند که کار ایجاد دیواره یخی کنار آبشار را شروع کنند. بدین ترتیب چند متر لوله برای انتقال آب بر روی شیب خفته استفاده کردند اما به دلیل نداشتن تجربه کافی و اینکه شدت آب زیاد بود ؛ خوب یخ نکرد.

 

علی فعله گری

سال ۸۸

در این سال رحمان مرادیانی به همراه محمد ظاهری  روش هدایت آب بر روی سنگ را عوض کردند تا اینکه آبشار یخی به ارتفاع حدود ۱۰ متر ایجاد شد و چند مرتبه بر روی آن صعود نمودند. 

 

g

محمد ظاهری

سال ۸۹ 

در این سال رحمان مرادیانی، کامران محمدی و محمد سنگین آبادی کار بر روی آبشار را شروع کردند اما به دلیل دیر انجام دادن کار و گرم شدن هوا دیواره اصلی یخ نبست اما چند بار بر روی شیب یخی به طول ۵ متر تلاش کردند. 

هر بار که می خواستند آبشار یخی ایجاد کنند،  می بایست در طول هفته چندیدن بار برای بازدید می رفتند و اقدام به تعویض وجابجا کردن لوله ها و ترمیم مسیر آب می کردند.

 

کامران محمدی

نمایی از منطقه آبشار

 

سال ۹۰ 

در اولین برنامه پس از ایجاد شیب یخی که حدود ۳۵ متر طول و ۷۰درجه شیب داشت.حدود ۷ نفر و در برنامه های بعدی چندین نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر که علاقه مندان به یخنوردی بودند، بر روی این مسیر تلاش نمودند.

 

محمد سنگین آبادی

محمدرضا ابراهیمی

شروع فعالیت بانوان

در دی ماه سال ۱۳۹۰ برای اولین بار دو نفر از بانوان هیئت و گروه قاجر بر روی این آبشار تمرین یخنوردی را شروع کردند.

لیلا خالدیان(شیب خفته)

لیلا خالدیان(دیواره یخی)

لیلا صالحی(شیب خفته)

لیلا صالحی (دیواره یخی)

روش ایجاد آبشار یخی 

 روش مناسب و صحیح برای ایجاد آبشار یخی اینگونه است که ابتدا باید آب را توسط پمپ وارد لوله های تعبیه شده در بالادست دیواره کرد و در چند جای مختلف از لوله، یک و یا چند آبپاش نصب کرد. آب به صورت پودر از داخل لوله خارج شود. عمل آبپاشی به صورت یکروز در میان انجام می گردد. البته برای بهتر شدن نتیجه کار می توان از فنس های فلزی یا چوبی بر روی دیواره استفاده کرد تا دیواره یخی به شکل دلخواه و هم سریعتر ایجاد شود. 

متاسفانه اجرای این روش در این منطقه  فعلا امکان پذیر نیست. پس روش خود را عوض کردند .

روش دوم:

ابتدامی توان توسط لوله هایی که در برق ساختمان استفاده می شود آب را بر روی دیواره هدایت کرد و در فاصله هر یک متر یک سوراخ ریز در بدنه لوله ایجاد نمود. در انتهای لوله باید آب جاری شود تا آب یخ نزند. داخل لوله ها نباید هیچ مانعی برای جریان آب وجود داشته باشد. در نیم متری اول لوله یک سه راهی رو به بالا وصل می شود تا هوا جریان پیدا کند و شدت آب بیشتر شود. اگر مقدار آبی که بر روی سنگها ریخته میشود زیاد باشد، مانع از شکل گرفتن یخ می شود مگر اینکه هوا خیلی سرد باشد. هر چه جریان آب به شکل پودر نزدیک تر شود بهتر است.

 

شیوه آبپاشی

نحوه لوله گزاری در آبشار

گزارش تصویری افرادی که بر روی این آبشار فعالیت نمودنددر قسمت بعدی بیان خواهد شد.

منبع: سایت گروه کوهنوردی قاجر قروه