پیمایش غار صلوات آباد در سنندج

این پست مربوط  به خرداد ماه ۱۳۹۲ از آرشیو وبلاگ کومالیا می باشد

چند روز پیش آقای مفاخری(مسئول کمیته غارنوردی شهرستان قروه) که ساکن سنندج هستند، تماس گرفتند که یک گروه از غارنوردان گروه کوهنوردی پارس شمیران تهران، قصد پیمایش غار صلوات آباد در سنندج و غار گلستانه در بیجار را دارند و اظهار داشتند در صورت تمایل در این برنامه شرکت کنم.بنده هم با کمال اشتیاق پذیرفتم.

قرار گذاشتیم وقتی گروه غارنورد به قروه رسیدند من هم همراه آنها به سنندج بروم بر این اساس روز پنج شنبه ساعت ۴:۵۵ همراه دوستان غارنوردکه ۹ نفربودند، عازم سنندج شده و در پایگاه امداد و نجات هلال احمر که کنار راهداری می باشد، پیاده شده و منتظر آقای مفاخری شدیم.

پس از اندکی آقای مفاخری همراه پسرشان (سامان) و دخترشان اسرا که با ۱۰ سال سن جوانترین غارنورد استان کردستان می باشد، پیش ما آمدند….


دورنمای غار

گزارش تصویری این برنامه بسیار جذاب و خاطره انگیز…… 

اولین عکسی که ابتدای آشنایی با غارنوردان گروه پارس شمیران تهران گرفتیم 

ایستاده از راست: سهیل، ایمان، فاطمه، نازنین، خودم، ساناز

ابتدا صبحانه را در کنار پایگاه امداد و نجات هلال احمر که در ۲۰ کیلومتری سنندج است، صرف نمودیم

صرف صبحانه درکنار جاده 

وسایل اضافی را در ماشین آقای مفاخری گذاشته در هوایی بسیار مطبوع راهی غار که در ارتفاع ۲۲۳۰ متر از سطح دریا و در کوه نزدیک به روستای صلوات آباد از توابع سنندج قرار دارد. شدیم

Aa

مسیر غار

آقای بهادر برومند سرپرست برنامه در دهانه غار

پس از جابجا نمودن وسایل ابتدا آقایان مفاخری و برومند جهت بستن کارگاه وارد غار شدند و بعد از آماده شدن بقیه افراد به ترتیب رفتیم 

آماده در دهانه غار 

ورودی غار یک دالان تنگ می باشد.  

اعضا داخل دالان منتظر فرود هستند

اسراءو نیلوفر در کارگاه دوم

این غار از ۳ چاه به ارتفاع ۴ متر، ۳۰ متر و ۱۵ مترتشکیل شده است

در حال فرود در چاه سوم هستم

بالاخره همگی به انتهای غار رسیدیم

افراد از راست:ساناز، مائده، خودم، اسراء، بهادر، نازنین

همراه مربی خوبم آقای مفاخری در انتهای غار که بسیار حمایتم کردند

نفرات از راست:آقای مفاخری، اسراء، خودم،علی، مائده، ایمان، فاطمه، نیلوفر، سهیل

نفرات نشسته: ساناز، نازنین 

بعد از گرفتن چند عکس صعود را شروع کردیم

خروج از آخرین کارگاه 

این هم اسراء که واقعا خستگی ناپذیر است و با خوشحالی در حال خروج از آخرین کارگاه

آقای مفاخری راهنمای برنامه که نهایت زحمت را درایجاد یک برنامه بسیار خوب و به یاد ماندنی کشیدند

عکس پایانی در دهانه غار و همگی خوشحال از پیمایش این غار

نهایت تشکر از آقای مفاخری که راهنمای این برنامه  غار و سپاس فراوان از سرپرستی مدبرانه و دلسوزانه آقای بهادر برومند را دارم همچنین بسیار مسرورم که افتخار آشنایی با گروه صمیمی و خوب اعضای گروه کوهنوردی پارس شمیران را در این برنامه داشتم. 

قدردان زحمات سامان مفاخری که به عنوان پشتیبان ساعات زیادی را منتظر گروه بودند،هستم البته ایشان قبلا در پاکسازی این غار شرکت کرده و آن را پیمایش نمودند در ضمن زحمت عکسهای ورودی غار را نیز ایشان کشیدند.  

روز جمعه هم غار گلستانه در بیجار را پیمایش نمودیم که گزارشش را در پست بعدی خواهم نوشت.

دورنمای روستای صلوات آباد و شهر سنندج

جهت معرفی بیشتر این غار، گزارش هایی را که اعضای گروه قاجر برای اولین بار به این غار در سال ۱۳۷۳ رفته بودند، از برادرم(طیب) گرفتم تا ضمیمه این گزارش کنم البته اگر سایر غارنوردان دیگر معرفی جامع تر و گزارش هایی قبل از این تاریخ دارند، اگر اطلاع رسانی  نمایند، بسیار ممنون و خوشحال خواهم شد.

گزارش اولین پیمایش گروه قاجر به غار صلوات آباد…..

ریاست محترم هیئت کوهنوردی شهرستان قروه

با سلام

احتراما در اجرای ماموریت شماره ۱۴۴۱ به تاریخ۷۳/۶/۱۷ سه نفر از غار نوردان گروه کوهنوردی قاجر متشکل از داریوش الهیاری- کامران اقدامیان و طیب صالحی ساعت ۸ صبح روز شنبه ۷۳/۶/۱۹ جهت شناسایی غار ارتفاعات صلوات آباد به محل مورد نظر عزیمت نمودند ساعت ۹:۴۵ در ابتدای گردنه صلوات آباد نزدیک راهدارخانه پیاده و مستقیما به طرف هدف تعیین شده حرکت و ساعت ۱۰ صبح به درون غار رسیدند. پس از بستن نخستین کارگاه در ۱۰ متری مدخل عمودی غار، ابتدا طیب صالحی با یک رشته طناب ۱۱ میل فرود و یک رشته طناب حمایت به طرف تاریک غار روانه گردید.

 پس از تقریبا ۲ متر قائم به صورت پاندول در آمد که تا ۱۰ متری غار به همین ترتیب ادامه داشت که از یک کلاهک بسیار جالب تشکیل شده بود. پس از آن بقیه مسیر فرود به صورت کاملا پاندول تا انتهای غار که حدودا ۳۵ متر بود رسید. کف غار دارای خاکی نرم و مساحتی حدود ۶۰ متر مربع بود دارای هوایی کاملا مطبوع و دیواره های بسیار زیبا و دیدنی که عظمت غار را دوصد کرده بود، داشت. بر روی سنگهای کناری تعدادی خفاش و در بیشتر قسمتها مگسهایی که فاقد چشم بودند و سخت خود را سنگ چسبانده بودند، مشاهده کردیم.

 در قسمت کاملا جنوبی کف غار یاد شده دریچه دیگری با ۳ پیچ دو خم شیبدار که تا ۸ متر ادامه داشت، وجود دارد که پس از آن چاه و غار به صورت قائم و تقریبا هم شکل غار عمودی اول مشاهده گردید که برای فرود و شناسایی آن احتیاج به بستن کارگاه دیگر و یک حمایت کننده دیگر بود که متاسفانه به علت کم بودن نفرات و طناب فرود و ابزار فنی ادامه مسیر به برنامه دیگری موکول گردید. امید است مسئولین غارنوردی هیئت محترم کوهنوردی استان کردستان در ادامه شناسایی غار بسیار دیدنی صلوات آباد با این اکیپ همیاری نمایند تا ناشناخته های آن شناسایی گردد شاید که غار مذکور یکی از دیدنی ترین غارهای عمودی کشور باشد ۲ قطعه عکس ضمیمه کروکی تقریبی غار به صورت ذیل می باشد 


با احترام طیب صالحی

گزارش کامل غار صلوات آباد گروه کوهنوردی قاجر شهرستان قروه

طی برنامه فوق العاده گروه ساعت چهار صبح روز جمعه ۱۳۷۶/۸/۹ قروه را به قصد شناسایی کامل غار صلوات آباد سنندج حرکت نمودیم. 

ساعت ۷ صبح پس از بستن کارگاه های فرود عملیات شناسایی و فرودهای فنی آغاز گردید. آقایان فرهاد ملک محمدی – عطالله آزاد وعبدالله سنگین آبادی مسئولین حمایت گروه و سایر امور مربوط به بیرون غار( تامین روشنایی- حمایت- مواد خوراکی- ارتباطات) و آقایان شهریار محمدی- کامران اقدامیان- پطرش حق شناس- همایون نعمتی- طیب صالحی و شهرام نعمتی مسئولین شناسایی و سایر امور اکتشافی را بعهده داشتند. برخلاف دفعات قبل که عملیات بعلت کمبود وسایل فنی نیمه کاره مانده بود، این بار وسایل مورد نیاز به حد کافی در اختیار گروه قرار گرفته بود. 

متاسفانه عده ای افراد سودجو کلیه اطراف و اکناف غار را بیرحمانه حفاری و ظاهر زیبای آن را بکلی از بین یرده بودند و با ایجاد تونلهای متعدد به راهرو و دهلیزهای زیادی نفوذ کرده بودندکه با بجا گذاشتن مقدار زیادی تیر چوبی که بصورت صلیبی آنها را نردبان وارمیخ کوبی کرده بودندو آثار جنایات خود را ثابت و محرز کرده بودند با این حال پس از استقرار در دالان ابتدایی که حدودا ۳۵ متر از محل کارگاه های فرود فاصله داشت عملیات فرود به چاله دوم آغاز گردید. این قسمت نیز مانند چاله اول بصورت عمودی بود و پس از گذاشتن از چند تونل حدودا ۲۰ متر کاملا بصورت پاندول تا کف غار فاصله بود این قسمت نیز بشدت دست کاری و حفاری شده بود تغییر شکل ظاهری غار باعث تاسف بیش از حد گروه گردید هر چند مشاهده اوضاع فعلی غار ناخوشایند بود اما اجرای صعودهای میمونی و رکابی و استفاده از یومار جفتی در صعودهای پاندولی کلاس بسیار خوبی برای اعضایی گروه بود. سرپرستی گروه را آقای شهریار محمدی بعهده داشت.  سایر اعضای شرکت کننده عبارت بودند از: آقایان همایون نعمتی- پطرس حق شناس-عطالله آزادی- فرهاد ملک محمدی- کامران اقدامیان- عبدالله سنگین آبادی- طیب صالحی- شهرام نعمتی 

در خاتمه جا دارد از مسئول محترم اداره تربیت بدنی و هیئت کوهنوردی شهرستان قروه کمال تشکر را نماییم که همکاری لازم را با این گروه مبذول داشته اند. 

کروکی غار واقع در ارتفاعات شرقی روستای صلوات آباد 

بالای تونلهای وسطی در ارتفاع ۲۵۰۰ متر


نسخه اصلی گزارش