صعود به قله صفه در اصفهان

روز پنجشنبه ۱۶ آبان ماه همراه برادرم فردین و پسر عمویم حمید به قله ۲۲۵۷ متری صفه در اصفهان صعود نمودیم.

گزارش تصویری این برنامه در ادامه مطلب…

همراه فردین و حمید در قله

دورنمای قله صفه از پارکینگ پارک صفه

قله صفه

روز سه شنبه ۱۴ آبان همراه خانواده برادرم و چند تن از منسوبین جهت دیدار خانواده عمو سعید عازم اصفهان شده و شب آنجا رسیدیم.

از قبل به برادرم فردین گفتم اگر اصفهان رفتیم خالی از لطف نیست که برنامه ای برای زیارت قله صفه داشته باشیم او هم موافقت کرد.

روز پنجشنبه ۱۶ آبان ساعت ۶ صبح همراه فردین و پسر عمویم حمید که او هم کوهنوردی است، راهی کوه صفه شدیم.

این سومین باری بود که به این قله زیبا می رفتم.

منزل عمویم به آنجا تقریبا نزدیک است. پس از یک ربع به پارکینگ پارک صفه رسیده ماشینمان را همانجا پارک کرده و راهی قله شدیم.

طلوع زیبای آفتاب

با برآمدن آفتاب شعر همیشگی برآ ای آفتاب سیاوش کسرایی را خواندم

برآ ای آفتاب ای توشه امید

برآ ای خوشه خورشید

تو جوشان چشمه ای

من تشنه ای بی تاب

برآ سر ریز کن تا جان شود سیراب

روزهای  تعطیل با ماشین ون تا پای قله و انتهای پارک می توان رفت اما چون ما روز تعطیل نرفته بودیم از همان پارکینگ پیاده سمت قله حرکت کردیم.

دورنمای قله از ابتدای پارکینگ

نسیم پاییزی خنکی می وزید. هوا کاملا روشن نشده بود.

همراه پسر عمو حمید

کم کم با بالا آمدن خورشید گرمای جانبخشش را نثارمان می کرد.

درختان آرام آرام خلعت پاییزی را در بر کرده بودند.

پاییز هزار رنگ

پس از حدود نیم ساعت به کنار تله کابین رسیده و از مسیر پاکوب راهی قله شدیم.

تله کابین

با توجه به اینکه روز تعطیل نبود افراد خیلی کمی را تو مسیر دیدم شاید در حد چند نفر.

همراه حمید

فردین و حمید

کمی که بالاتر رفتیم مسیر زیر قله دست بسنگ بود.

صخره زیر قله

همراه فردین

پس از ساعتی به قله زیبای صفه رسیدیم.

صفه دو قله جنوبی و شمالی دارد که نزدیک هم هستند.

پس از صرف مختصری صبحانه و ثبت خاطرات راهی قله دوم شدیم.

صرف صبحانه در قله اول

همراه فردین با دورنمای قله دوم

از بالای قله  قلعه شاهدژ مشخص بود.

قلعه شاهدژ

فردین

 شهر اصفهان زیر پوششی از آلودگی پنهان بود.

آلودگی شهر از فراز قله

پارک بزرگ صفه دقیقا در پای دیواره و قله صفه واقع شده است.

پارک صفه از فراز قله

بعد از صرف صبحانه راهی قله دوم که چند متری بلندتر بود، شدیم.

خوشبختانه یک کوهنورد آنجا بود که توانستیم عکس سه نفره بگیریم.

همراه فردین و حمید در قله دوم

البته بنده که چند سال پیش به این قله آمده بود یک آنتن بلند داشت که الان نبود اما جایش و بقایای سیمان اطرافش باقی مانده بود.

پس از گرفتن چند عکس از همان مسیر پشت قله که به تله کابین ختم می شد، بسمت پایین برگشتیم.

همراه فردین در مسیر برگشت

همراه حمید

فردین که امروز زحمت بیشتر عکس ها را کشید

ما که پایین امدیم کم کم افرادی را در مسیر دیدیم که بالا می رفتند.

همراه فردین و حمید در کنار پارکینگ

این هم عکس پایانی فردین و حمید

ساعت حدود ۹ به پارکینگ رسیده از همانجا راهی خانه عمو شده و بعد از ظهرش به قروه برگشتیم.

در این سفر خانوادگی هم نهایت استفاده را از طبیعت زیبای ارتفاعات اصفهان بردیم.

معرفی کوه صفه

کوه صفه نام کوهی است از سلسله جبال زاگرس در منتهی‌الیه جنوب جغرافیایی اصفهان که از شمال به جاده کمربندی، از غرب به کوه‌های تخت رستم و دره خان، از شرق به شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن محدود می‌گردد.

نام‌شناسی
کوه صفه از محل چشمه خاچیک که سنگِ کوه از خاک جدا گشته و دامنهٔ کوه می‌باشد، آغاز می‌گردد و در انتها به فضای سنگیِ صاف و صُفِه مانندی ختم می‌گردد و کوه نیز از همین روی صُفِه نامیده شده‌است.

تاریخچه
با توجه به زمینه تاریخی اصفهان و برخی شواهد عینی احتمال بسیاری می‌باشد که کوه صفه از زمانهای خیلی دور به عنوان پایگاه و پناهگاه مورد استفاده مردم بوده‌است و شیوه ساخت و معماری قلعه کوه صفه به سایر قلعه‌های دوران ساسانی شباهت دارد.

پوشش گیاهی و جانوری
فضای سبز
کوه صفه دارای عرصه‌ای به مساحت ۱۰۰ هکتار فضای سبز می‌باشد.

پوششِ جانوری
پارکِ کوهستانیِ صفه، زیستگاهِ جانورانی همچون خدنگ، روباه، شغال، خرگوش، انواع پرندگان خانواده گنجشک سانان، زاغ نوک سرخ، دوپاها، مار، عقرب، جوجه تیغی، کبک، تیهو، بزمجه و.. می‌باشد که کاملاً برای انسان بی ضرر بوده و معمولاً خود را از مسیرهای گذرِ کوهنوردان، دور نگه می‌دارند. در صورتِ دیدنِ چنین جانورانی در کوه، بی حرکت شده و اجازه دهید بدونِ آسیب دیدن از سرِ راهِ شما کنار بروند.

پوشش خودرو
انواعِ گیاهان خودرو و فصلی در صفه می‌روید. از میانِ درختچه‌ها می‌توان به انجیر وحشی و بادام وحشی اشاره کرد که با تراکمِ اندک در گوشه و کنارِ کوه و بر روی و میانِ صخره‌ها روییده‌اند.

پوشش سازیِ شهرداری
شهرداریِ اصفهان بجهتِ سرسبز نمودنِ پارک به کاشت و نگهداریِ انواعِ گلهای فصلی، کاشتِ چمن و درختان و درختچه‌های دائمی در پارک اقدام کرده‌است و چند سالی است که فضای سبز دامنه این کوه را گسترش داده است. از اوایل دهه هشتاد خورشیدی این فضای سبز با کاشت گیاهان غیربومی و گسترش افراطی آن در شیب‌های تند و ریزشی که بستر سنگی دارند، همراه بوده‌است.

امکانات گردشگری
کوه صفه یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان است و صبح روزهای جمعه میزبان خیل عظیمی از دوستداران طبیعت و مخصوصاً جوانان می‌باشد. همچنین منظره شهر اصفهان از دامنه و بالای این کوه بسیار دیدنی است. تنگهٔ گردنه باد نیز از جاذبه‌های طبیعی این منطقه است. سالنِ بولینگ با مساحتِ حدود ۱۰۰۰ متر مربع، باغ وحش، شهربازی و غارها و چشمه‌های مختلف زینتگر این کوه می‌باشد.

در کمرگاه این کوه چشمه‌ای وجود دارد که خاچیک نامیده می‌شود. گفته می‌شود که خاچیک نام فردی ارمنی است که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در نزدیک چشمه در دامنه کوه دکه‌ای داشته‌است و مواد خوراکی و غیره به کوهنوردان می‌فروخته‌است.

قلعهٔ شاه دژ
قلعه شاهدژ که به قلعه دیو نیز معروف می‌باشد در بلندای کوه و پائینتر از قله قرار دارد.این قلعه در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ثبت شد ولی متأسفانه عدم تعیین عرصه و حریم برای آن، زمینه گسترش ساخت و سازهای گوناگون در اطراف قلعه و عرصهٔ وسیع آن بوده‌است. این ساخت و سازها همزمان با ادامه پروژه‌های جنجالی در شهر اصفهان از جمله برج جهان نما و مترو بوده که اعتراض فراوان دوستداران میراث فرهنگی اصفهان را بهمراه داشته‌اند.امروزه و با خشک شدن چشمه همچنان با لوله کشی و پمپ گذاری ابشار‌این کوه دایر میباشد .

تله کابین صفه
تله کابین صفه از جاذبه‌های گردشگریِ پارکِ صفه و در دو خط می‌باشد. ایستگاهِ اولِ آن در پارکینگِ تله کابین قرار دارد و مسافران را تا ایستگاهِ گردنه باد بالا می‌برد. از آنجا که طبق مصوبات طرح تفصیلی در سال ۱۳۷۲ و ۱۳۹۰ هرگونه ساخت و ساز در پهنهٔ کوه صفه ممنوع بوده‌است، پروژه تله کابین تخلق از مصوبات شهرسازی بحساب می‌آید. در پاییز سال ۱۳۹۳ همزمان با ادامه فاز دوم، چند پایه تله کابین موجب تخریب بقایای دیوار شاهدژ شد و خبر آن بسرعت در رسانه‌ها انتشار یافت.

آبشار مصنوعی
برای زیباسازیِ بیشترِ فضای پارک، یک آبشار مصنوعی در دلِ کوه جاسازی شده‌است. آبِ بیرون ریخته شده از آن پس از طیِ حدودِ یکصد متر در حوضچه‌ای جمع‌آوری می‌شود و پس از آن نیز برای آبیاریِ محیطِ پارک استفاده می‌شود.

سالن بولینگ
سالنِ بولینگ با مساحتِ حدود ۱۰۰۰ متر مربع در ۱۰ خط برای استفادهٔ شهروندان آماده شده‌است. این سالن در طبقهٔ زیرینِ ایستگاهِ تله کابین قرار دارد.[

باغ وحش
باغ وحش صفه با نگهداری از چندین حیوان برای بازدیدِ مردم به‌صورتِ روزانه به فعالیت مشغول است.

کوهنوردی در صفه
یکی از ویژگیهای مهم کوهستان صفه وجود صخره‌های عظیم و بلند در نقاط مختلف آن است که از نظر کوهنوردی تخصصی و آموزش سنگ نوردی، امکان بسیار خوبی برای گسترش ورزش کوهنوردی در منطقه اصفهان به وجود آورده است. در سال‌های اخیر با تبدیل کافه خاچیک به پناهگاه و پایگاه کوهنوردی و اصلاح مسیرهای دشوار، خدمات مربوط به فعالیت‌های کوهنوردی بهبود نسبی پیدا کرده‌است.

غارها در صفه
کوه صفه بیش از ۱۴ غارِ کوچک و بزرگ را در خود دارد. از جمله:

غار الله اکبر: این غار در کنار دستگاهِ توربین بادی در گردنه باد قرار دارد.
غار انجیر: در جبههٔ غربیِ کوه صفه قرار دارد.
غار قنبر: در جبههٔ شمالی کوه” قرار دارد. این غار بزرگترین دهانه را در میان غار های صفه دارد.دسترسی به این غار از راه صخره نوردی امکان پذیر است.
غار هفت چشمه: در جبههٔ جنوبیِ کوه و در کنارِ مجموعه‌ای از چند چشمه قرار دارد. برای دسترسی به این مجموعه نیز یک جادهٔ اختصاصی بوسیلهٔ شهرداری اصفهان ایجاد شده‌است.
پل رنگین کمانی
این پلِ سنگی در پشتِ کوهِ صفه و در جبههٔ غربیِ کوه قرار دارد.

قله‌ها
این کوه دارای دو قله می‌باشد. قلهٔ جنوبی چند متر بلندتر از قلهٔ شمالی است اما قلهٔ شمالی، منظره‌ای بهتر و گسترده‌تر از شهر را به بیننده می‌دهد. برای صعود به قله در کل، چهار مسیر وجود دارد. بر روی قله‌ها چند دکلِ مخابراتی با کاربریِ نامعلوم نیز قرار داده شده‌است.

منبع: ویکی پدیا